Àrees

Esteu aquí: Inici Àrees Serveis d'atenció a les persones Serveis Socials, Salut i Igualtat Serveis socials bàsics
Serveis Socials, Salut i Igualtat

Serveis socials bàsics

Són la porta d’entrada preferent del sistema de serveis socials públic i asseguren la màxima proximitat al usuari.

S’adrecen a les persones que necessiten informació, valoració, diagnòstic, orientació, assessorament o suport individual , familiar o comunitari per fer front a situacions de necessitat personal bàsica, de manca de cohesió social o familiar o de desigualtat i per prevenir-les.

La intervenció es realitza mitjançant equips professionals o serveis específics.

Equip professional:

Format per treballadors del àmbit social: Treball Social i Educació Social. La seva tasca és promoure la capacitat d’autonomia de les persones. Les treballadores i educadores socials orienten, donen suport i protecció. Ofereixen un ajut directe, basat en el contacte personal, en la comprensió i en el suport emocional de les persones ateses i intervenen sobre el procés socioeducatiu per afavorir la integració social. Així doncs, faciliten la cohesió social en períodes de canvi i donen suport i protecció als membres més vulnerables de la comunitat.

S’organitza el  procés d’atenció als usuaris en tres fases en funció de les necessitats, valoracions i orientacions identificades. Aquestes fases són:

  • Atenció inicial i informació
  • Acollida i anàlisis de la demanda
  •  Tractament

Persones responsables:

Maria Rosa Caba. Treballadora social. mrcaba@ccsegarra.cat

Rosa Closa. Educadora social. rclosa@ccsegarra.cat

Elisabeth Freixes. Educadora social. efreixes@ccsegarra.cat

Laia Puig. Treballadora social. lpuig@ccsegarra.cat

Maria Solé. Trebalaldora social. msole@ccsegarra.cat

Gemma Vilà. Treballadora social. gvila@ccsegarra.cat

Pilar Vilajoana. Treballadora i educadora social. pvilajoana@ccsegarra.cat

Gemma Torra. Treballadora social. gtorra@ccsegarra.cat

 

Per conèixer l’horari d’atenció i les persones responsables del servei es pot trucar a l’ajuntament de referència o bé a la pròpia seu del Consell Comarcal.

Consell Comarcal de la Segarra

Passeig de Jaume Balmes, 3

25200 Cervera

973 531 300

 

Equip d’Atenció especialitzada d’infants i adolescents –EAIA-  

Es un servei d’atenció especialitzada adreçat a infants, adolescents  i famílies en alt risc de desemparament i també presta suport i assessorament als serveis socials bàsics davant actuacions amb famílies amb risc social, així com a altres professionals dels àmbits socials, educatius i/o sanitaris.

Normativa:


logoSS.jpg

 

Accions del document


© Consell Comarcal de la Segarra · P/ Jaume Balmes, 3 · 25200 · Cervera ·
Telèfon: 973 531 300 · Fax: 973 532 337 · consell@ccsegarra.cat · www.ccsegarra.cat